top of page
Szukaj

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?



Rozmowa kwalifikacyjna może stanowić decydujący moment w karierze zawodowej wielu osób. To nie tylko okazja do zaprezentowania swoich umiejętności i doświadczeń, ale także moment refleksji nad tym, czy dana firma / organizacja jest dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że udana rozmowa rekrutacyjna jest jak każda inna umiejętność, można się do niej przygotować. A właściwe przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Oto 33 wskazówki, które pomogą Ci lepiej się zaprezentować podczas tego ważnego spotkania:


1. Zapoznaj się dokładnie z ofertą pracy

Nie wystarczy przeczytać ją raz. Wróć do ogłoszenia kilkukrotnie i przeanalizuj, jakie umiejętności i kompetencje są najbardziej pożądane przez przyszłego pracodawcę na danym stanowisku. Pozwoli Ci to też przygotować się do odpowiedzi na pytania rekrutera o rolę oraz o Twoje doświadczenie.


2. Poznaj nową firmę i jej misję

Każda firma ma zestaw idei, względem których chce się rozwijać. Znajdź dostępne informacje online i przekonaj się, czy profil firmy jest faktycznie zbieżny z Twoimi wartościami i profilem pracodawcy, z którym chcesz współpracować. Zastanów się też, jak Twoje umiejętności i Twoja osoba wpisują się w misję i wizję firmy. To musi zadziałać w dwie strony. Warto to zrobić przed dołączeniem do firmy, ponieważ z czasem mogą one rzutować na Twój rozwój i Twoje postrzeganie świata. Jest to powodem, przez który pewne osoby pracują dla producentów broni a inne dla upraw ekologicznych.


3. Utrzymuj świadomość branżową

Czytaj aktualne wiadomości i analizy z branży. Dzięki temu pokażesz, że jesteś osobą zaangażowaną i dobrze zorientowaną. Bycie na bieżąco ze zmianami w Twojej branży pozwoli Ci też lepiej zrozumieć która firma da Ci największe możliwości rozwojowe.


4. Zaktualizuj swoje CV przed przesłaniem aplikacji

Nie tylko aktualizuj dane, ale również dostosowuj je do specyfiki ogłoszenia, podkreślając najważniejsze osiągnięcia oraz kluczowe kompetencje.


5. Ukaż swoje kompetencje, również miękkie

Coraz częstszym trendem na rynku pracy jest poszukiwanie kandydatów z zestawem kompetencji ponad konkretne doświadczenie. Dzięki takiemu podejściu nowa osoba może się szybciej wdrożyć do nowej firmy. Zastanów się jakie są Twoje kluczowe kompetencje i jak możesz je wykorzystać w nowej firmie.


6. Przestudiuj odpowiedzi na nietypowe pytania

Oprócz klasycznych pytań, przygotuj się także na te trudniejsze, takie jak:

„Jak radzisz sobie w sytuacjach trudnych, kryzysowych?”,

„Jaki masz plan na swój rozwój na kolejne 10 lat?”

„Jakie było Twoje najtrudniejsze doświadczenie zawodowe i co Cię nauczyło?”

„Dlaczego uważasz, że to akurat Ciebie powinniśmy zatrudnić na tym stanowisku?”

„Jaka technologia ma największy wpływ na budowanie naszej przyszłości?”

„Jakie są Twoje oczekiwania od nowego miejsca pracy?


Nawet jeśli takie niecodzienne pytania nie zostaną zadane podczas rozmowy, to przygotowanie się na nie pozwoli Ci poczuć się pewniej podczas rozmów rekrutacyjnych.


7. Przygotuj Twoje pytania dla rekrutera

Zadawaj pytania dotyczące codziennych obowiązków, kultury organizacyjnej, rozwoju w roli czy sposobu oceny efektywności pracy. Przygotowanie swoich pytań pozwala nie tylko rozwiać wszelkie wątpliwości jakie możesz mieć, ale też ukazuje zaangażowanie oraz większą chęć współpracy z nową firmą. Natomiast nie zadawaj pytań na siłę, jeżeli udało Ci się otrzymać odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania. Wystarczy podziękować z zaznaczeniem, że masz już komplet informacji.


8. Zadbaj o profesjonalny wygląd

Zastanów się, jaki strój będzie odpowiedni. Jeśli nie masz pewności co ubrać, wybierz nieco bardziej formalny strój niż wymaga tego kultura firmy. Możesz też sprawdzić na portalach firmowych jak zazwyczaj na zdjęciach ubierają się pracownicy danej firmy.


9. Zadbaj o punktualność

Sprawdź wcześniej dojazd oraz czas spotkania, a jeśli możesz – odwiedź miejsce rozmowy dzień wcześniej. Jeżeli to rozmowa online, przygotuj odpowiednio wcześniej stanowisko do rozmowy oraz sprawdź połączenie internetowe i działanie programu do rozmowy. Warto też przygotować naładowany telefon i słuchawki w razie potrzeby zmiany kanału komunikacji na inny.


10. Stwórz dobre pierwsze wrażenie

Pamiętaj o podstawach: uśmiechu, pewności siebie, kontakcie wzrokowym i mocnym uścisku dłoni. A jeśli to rozmowa online, pamiętaj o: wygodnej i poprawnej pozycji ciała, odpowiednim tle / otoczeniu do rozmowy czy też o oświetleniu. Każdy element jest ważny, gdyż wpływa na Twój komfort rozmowy i na to, jak Cię odbierze osoba po drugiej stronie.


11. Przeprowadź symulacje rozmowy

Przeprowadź próbną rozmowę z kimś, kto może Cię skonfrontować i dać konstruktywną opinię. Nawet jedna wyczerpująca rozmowa testowa pozwoli Ci sprawdzić Twoje przygotowanie oraz komfort w odpowiadaniu na potencjalne pytania nowego pracodawcy. Zachęć też rozmówcę do zadania paru trudnych pytań, które będą dla Ciebie wyzwaniem.


12. Odkryj swoją wartość

Myśl o sobie jak o marce, którą reprezentujesz. Co sprawia, że czujesz się pewnie, kompetentnie, wyjątkowo na tle innych kandydatów? Jakie są Twoje mocne strony? Dlaczego nowy pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie? W jaki sposób możesz się zaprezentować najlepiej? Im lepiej znasz siebie i Twoje mocne strony, tym łatwiej jest poznać Cię nowemu pracodawcy.


13. Zastosuj empatyczne podejście

Staraj się postawić na miejscu rekrutera. Jakich cech i umiejętności może szukać? Jakie kompetencje są cenione? Jak Ty w roli rekrutera chcesz, by ta rozmowa wyglądała? Pamiętaj też, że rekruterzy często mają bardzo wiele rozmów każdego dnia i też są ludźmi, więc warto podejść do tej rozmowy ze zrozumieniem oraz empatią.


14. Przećwicz techniki relaksacyjne

Nauka radzenia sobie ze stresem jest jednym z kluczy do lepszej prezentacji Twojej osoby podczas procesu rekrutacji. Praktykuj głębokie oddychanie jak też medytacje regularnie, co pozwoli Ci poczuć większą kontrolę lub bardziej świadome przetwarzanie emocji. Każda praktykowana technika na lepsze radzenie sobie ze stresem zaowocuje większą satysfakcją z rozmów rekrutacyjnych.


15. Pamiętaj o autentyczności

Pamiętaj, że ludzie cenią autentyczność. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Im bardziej jesteś sobą, tym łatwiej Ci będzie ukazać Twoje mocne strony jak też pozwala to na posiadanie bardziej spójnej i rozluźnionej mowy ciała.


16. Ukaż Twoje unikatowe cechy

Przemyśl, jakie masz hobby, doświadczenia czy umiejętności, które wyróżniają Cię spośród innych. Na role na które aplikujesz, może zaaplikować nawet paręset osób. Jak myślisz, co może sprawić, że nowy pracodawca zauważy właśnie Ciebie? Branżowe Certyfikaty? Znajomość niszowych technologii? Posługiwanie się językami obcymi? A może ponadprzeciętnie czytelny i wyczerpujący profil oraz samo-świadomość tego co oferujesz?


17. Mów szczerze o swoich umiejętnościach

Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, przyznaj się i zaproponuj sposób, w jaki zdobędziesz tę wiedzę. Nie zawsze możesz wiedzieć wszystko, ale możesz mieć ogromną motywację ro rozwoju i zdobywania wiedzy razem z nową firmą.


18. Zachowaj obecność w rozmowie

Zadawaj pytania, dziel się swoimi przemyśleniami, pokaż zaangażowanie i uważność. Rozmowa rekrutacyjna to też test ze słuchania dla każdej ze stron. Wyczerpująca rozmowa potrafi zająć parę godzin i przez dużą dynamikę dosłownie zmęczyć obie strony. Warto się przygotować do takich rozmów przez np. ćwiczenie aktywnego słuchania i zadawanie wnikliwych pytań. Staraj się nie tylko słuchać, ale także rozumieć, co mówi rekruter.


19. Zaprezentuj umiejętność pracy w zespole

Ze względu na coraz większe rozmiary projektów jak też ich globalny charakter, prawie na pewno będziesz mieć okazję do pracy zespołowej. Wiąże się to z szeregiem pozytywnych aspektów, ale też pewnymi wyzwaniami. Warto zastanowić się jak się czujesz z pracą samodzielną oraz zespołową i jakie Twoje cechy pozwalają Ci na sprawne odnalezienie się w projektach grupowych.


20. Przygotuj się na możliwe testy i zadania

Niektóre firmy mogą chcieć przeprowadzić testy umiejętności czy zadania praktyczne. Upewnij się, że jesteś w gotowości na nie. Mogą one obejmować zdolności analityczne, szybkiego przetwarzania nowych informacji jak też weryfikację kompetencji managerskich. Czasem sama forma testu może być zaskakująca bardziej niż treść zadań, co też wymaga przygotowania z Twojej strony.


21. Jasno określ Twoje oczekiwania oraz możliwości

Przed odbyciem rozmowy rekrutacyjnej warto przemyśleć oraz spisać Twoje oczekiwania oraz możliwości względem nowej pracy jak np. odpowiadając na poniższe pytania.

Jakiego wynagrodzenia oczekujesz?

Czy chcesz pracować z biura, hybrydowo czy też zdalnie?

Z jakiego miasta możesz / chcesz pracować?

Jakiej formy współpracy oczekujesz: Umowy o Pracę, Kontraktu B2B, Umowy Zlecenie?

Od kiedy możesz zacząć oraz jaki masz okres wypowiedzenia?

Czy mówisz dobrze po angielsku, lub też w innych językach?

Czy masz dyplom ukończenia uczelni wyższej?

Czy potrzebujesz komputera / telefonu / monitora lub innych udogodnień do pracy?

Kiedy możesz odbyć rozmowy rekrutacyjne?


22. Potraktuj słabe strony jako obszary rozwoju

Zamiast mówić o słabościach, pomyśl o nich jako o obszarach, w których chcesz się rozwijać. Nie istnieje pracownik, który już wszystko potrafi. Za to pracownik nastawiony na rozwój będzie tylko zyskiwać na wartości, co przyczyni się do większego rozwoju firmy, w której pracuje.


23. Zorientuj się w procesie rekrutacji

Wiedza o tym, co będzie dalej, daje pewność siebie oraz pozwala każdej ze stron zrozumieć, ile mają czasu na dalsze działania. Kluczowe jest to dla Ciebie w sytuacji, gdy proces rekrutacji zamiast 2 tygodnie może zająć 2 miesiące. Jak też w sytuacji, gdy kwestie formalne mogą zająć dodatkowe kilka tygodni.


24. Pamiętaj o równowadze między pewnością siebie a skromnością

Chociaż pewność siebie jest ważna, pamiętaj, żeby nie przekroczyć pewnej granicy i nie wydać się arogancki. Pewność siebie powinna wynikać ze świadomości Twoich kompetencji. Przesadna skromność uniemożliwia poznanie wszystkich Twoich mocnych stron. Arogancja uniemożliwia poznanie Ciebie jako człowieka, który ma prawo też jeszcze czegoś nie widzieć.


25. Dostosuj się do kultury firmy

Jeśli firma ma nieformalny klimat, nie bój się być sobą, ale zachowaj profesjonalizm. Jeżeli wybrałeś firmę, która praktykuje garniturowy styl ubierania się, trzeba to uszanować. Pamiętaj też, że nawet w firmie pozwalającej na bardzo luźny styl ubierania się mogą się zdarzyć spotkania wymagające formalnego, eleganckiego ubioru. Warto o to dopytać już podczas pierwszej rozmowy, by upewnić się na ile obie strony pasują do siebie.


26. Sprawdź lokalizację biura

Znajdź najlepszą trasę dojazdu i miejsce, gdzie możesz zostawić samochód lub rower jak też szybko dojść z komunikacji miejskiej. Jest to ważne, gdy rozmowa o pracę ma się odbyć w biurze potencjalnego pracodawcy a znalezienie biura czasem może zając dłuższą chwilę. Często zdarza się, że firmy wymagają pracy w biurze lub hybrydowej, więc jest to też okazja by sprawdzić, czy dojazd do miejsca pracy jest dla Ciebie dogodny.


27. Zadbaj o brak zakłóceń podczas rozmowy

Upewnij się, że telefon jest wyłączony, aby uniknąć niepotrzebnych przerwań. Zadbaj o pomieszczenie, do którego nie wejdą inne osoby. Sprawdź, czy za oknem nie ma źródeł intensywnego hałasu. Zamknij zakładki w przeglądarce z treściami wideo oraz audio innymi niż rozmowa o pracę, by uniknąć możliwości odtworzenia niechcianych treści. Przygotowanie Twojego miejsca na rozmowę o pracę może mieć wpływ na odbiór Twojej osoby.


28. Zachowaj kulturę osobistą

Pamiętaj o podstawowych zasadach dobrego zachowania, o uprzejmości, cierpliwości, wdzięczności jak też o odpowiednim słownictwie podczas rozmowy. O ile autentyczność jest ceniona, o tyle umiejętność dopasowania się do sytuacji zawodowej również.


29. Zapewnij sobie najlepsze warunki do rozmowy

To, kiedy oraz w jakich warunkach prowadzisz rozmowę o pracę może mieć duże znaczenie na jej przebieg a nawet wynik. Tak jak każda inna osoba, rekruter lub osoba z Biznesu w godzinach porannych zazwyczaj ma lepsze samopoczucie niż pod koniec długiego dnia pracy. Skorzystaj więc jeśli możesz z tej zależności i umów sobie rozmowę we wcześniejszych godzinach. Z drugiej strony zazwyczaj po jedzeniu jesteśmy bardziej rozluźnieni, co też może wpłynąć pozytywnie na przebieg rozmowy.


30. Pamiętaj o językach obcych

O ile znajomość języka obcego nie jest wymagana przez wszystkich pracodawców, o tyle zdecydowana większość firm działających w Polsce wymaga znajomości przynajmniej języka angielskiego. Umiejętność ta zazwyczaj zostanie zweryfikowana już na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej i może być decydująca dla dalszego udziału w procesie rekrutacji, jeżeli jest to główny język pracy w tej konkretnej firmie. Zakładając, że posługujesz już się językiem angielskim rozważ też, czy Twój obecny poziom jest wystarczający, by posługiwać się nim profesjonalnie w nowej firmie.


31. Pamiętaj, że czasem ilość ma znaczenie

Praktyka pokazuje, że raczej nie da się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej opierając się tylko na teorii jak też po jednorazowym przećwiczeniu rozmowy. Zachęcam Cię do wielokrotnego przećwiczenia takich rozmów oraz odbycia kilku rozmów rekrutacyjnych u interesujących Cię pracodawców. Pozwoli Ci to nabrać wprawy jak też przekonać się czego tak naprawdę szukasz.


32. Nawiąż relację z rekruterem

Pamiętaj, że to również osoba, z którą warto nawiązać pozytywny kontakt. Rekruterzy często mają decydujący głos nad przekazaniem Twojego CV / Twojej aplikacji do osób decyzyjnych, więc warto zadbać o to pierwsze i kluczowe wrażenie.


33. Zrób podsumowanie rozmowy

Zakończ spotkanie podkreślając swoje zaangażowanie i zainteresowanie daną ofertą pracy. Podsumuj to jak odebrałeś informacje przekazane podczas rozmowy i upewnij się z rekruterem, że obie strony mają takie samo postrzeganie tej rozmowy. Pamiętaj też o dopytaniu o ważne aspekty pracy, które nie zostały wcześniej omówione.


Pamiętaj, że kluczem jest odpowiednie przygotowanie i bycie sobą. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do nauki, niezależnie od jej wyniku. Każde doświadczenie zdobyte podczas rozmowy będzie cenne w przyszłości. Sama rozmowa rekrutacyjna jest umiejętnością, w której można się rozwijać. Powodzenia!




123 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page